• Sociálny pedagóg = PREVENCIA    PODPORA     POMOC

• vykonáva preventívne činnosti zamerané na predchádzanie a odstraňovanie rizikového správania detí a žiakov a na predchádzanie a odstraňovanie sociálno-patologických javov,

Jednorázová preventívno – výchovná  činnosť –  sociálny pedagóg v súčinnosti s ďalšími pedagogickými zamestnancami  realizuje aktivity zamerané na podporu zdravého životného štýlu, rozvoj sociálno  emocionálnych zručností a podporu duševného zdravia, prevenciu látkových závislosti, bezpečný internet, efektívne učenie sa a podporu motivácie k učeniu, aktivity zamerané na predchádzanie obchodovaniu s ľuďmi. Aktivity sú  zamerané aj na spríjemnenie cesty dospievania s cieľom vytvárania zodpovedných vzťahov k sebe, priateľom, partnerom.

Preventívne programy –  sociálny pedagóg realizuje krátkodobé a dlhodobé preventívne programy zamerané na predchádzanie sociálno –patologickým javom a optimalizáciu vzťahov v triednom kolektíve.

• Rodičia
      • poskytuje poradenstvo a konzultácie zákonným zástupcom, pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom,

• Žiaci
      • poskytuje poradenstvo a intervenciu so zameraním na deti a žiakov s rizikovým správaním, ohrozených sociálno-patologickými javmi a na deti a žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia,

• Prostredie
      • vykonáva sociálno-pedagogickú diagnostiku prostredia a vzťahov, osvetovú činnosť a ďalšie činnosti v sociálno-výchovnej oblasti,

• Diagnostika
      • Realizuje diagnostické  metódy, ktoré  umožňujú sledovať klímu v triede, mapujú vplyv a obľúbenosť žiakov, je možné identifikovať zástupcov triede – zdravé jadro skupiny, ktorí sú nápomocní triednym učiteľom pri usmerňovaní atmosféry v triede.

• Mapovanie
      • Mapuje výskyt sociálno - patologických javov v škole (šikanovanie, fajčenie, užívanie alkoholu, závislosti, patologické správanie, ubližovanie druhým alebo sebe...)

• Pedagogický zbor
      • podporuje spoluprácu pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov so zákonnými zástupcami, zamestnancami zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a ďalšími fyzickými osobami a právnickými osobami.