Plavecký výcvik Svit 2011 | Deň Zeme 2011 | Mikuláš a Ćert 2010 | Krásna Hôrka 2010 | Slávnostný zápis 2010 | Deň Zeme 2010 | Karneval 2010 | Nie je smetisko ako smetisko | Návšteva v ZOO | Sobota na koňoch | Krajské kolo Florbal dievčat | 11-ty krát v Steelke! | 10-ty krát na hokeji!!! | Súťažili STRIGY | Zdravé zuby - krásny úsmev | Košice : Zvolen, Zlatá v Steelke | Exkurzia do Banskej Bystrice | Svetový deň zdravej výživy | Októberfest na Zlatej | Imatrikulácia prvákov | Rokfort na Zlatej | HC Košice – Dukla Trenčín alebo 8. výjazd do Steelky | Letný tábor | Bardejov | Rokfort na Zlatej2 | Videli sme trinástu komnatu | Týždeň zdravia na Zlatej | Návšteva prvého slovenského gymnázia | Stretnutie s detskými autormi | Stretnutie so starými rodičmi | Piekli sme na MATIKE | Putovanie za rozprávkou | Posedenie pod jedličkou | Na návšteve v škôlke na Štítnickej ulici | A boli sme na hokeji !! | Beseda s Gabrielou Futovou | Comenius meeting | Tretiaci pripravili svojim starým rodičom pekné prekvapenie | Beseda s poslankyňou NR SR | Čiernohronská železnička. | Ja - ty - my - vy v prevencii  závislosti | ZŠ Zlatá v Steel Arene alebo 7. výjazd za hokejom | Halloween party 7.B | Stretnutie s Mikulášom

Archív akcií

Deň Zeme 2010

Deň Zeme na Zlatej

Krásny, slnečný deň 22. apríl 2010. Slnko sa chladno na nás po dlhom čase usmialo. Celý svet oslavoval Deň Zeme a my s ním. Chceli sme si uctiť tú pevnú pôdu pod nohami, každý kúsok okolo nás. Veď sme maličká súčasť obrovského celku. Pripojili sme sa svojou prácou, pridali sme ruku k dielu.

Prváci navštívili MŠ Štítnickú. Spoznávali zvieratká, čistili potok rybkám, či kŕmili hladnú veveričku. Hľadali hmyz v tráve, spoznávali kvety a sadili ich. Poukázali na rozdiely medzi listnatými a ihličnatými stromami a  skúšali rozlíšiť piesok, kameň a vodu svojimi zmyslami. Na záver si vyrobili darček. Odniesli si peňaženku vyrobenú z tetrapaku.

Druháci dbali na svoje zdravie. Upratovali si triedu a aj na prechádzke zistili, koľko neporiadku je okolo nás. Už dávno vedia ako sa treba správať. Odpadky patria do koša. To však niektorí dospeláci ešte nevedia.

Tretiaci a štvrtáci sa ako usilovné mravce rozliezli do okolia. Žiaci z 3.C zbierali odpad po okolí školy. Pomáhali starším spolužiakom odpratať zbytky odpadu, s ktorým celý deň pracovali. Vyčistili zelené plochy i školský sad. Žiaci z 3.A a 3.B sa vybrali na Strelnicu. Vyčistili les. Nazbierali veľké množstvo odpadu. Divili sa, či takto môžu ľudia zašpiniť les a oddychové plochy. Relaxovať medzi špinou určite nie je príjemné. Uzimení a unavení, ale šťastní sa vrátili do školy. Čakalo ich prekvapenie. Lesníci a 3 stromy. Spoločne posadili javor, jaseň a tis. Ujo lesník viedol besedu o lese a tretiaci sa snaživo zapájali do rozhovoru. Veľa vedeli a chceli všetko porozprávať ujovi  lesníkovi zo svojich zážitkov.

Štvrtáci sa vybrali do parkov a po uliciach Vargového poľa. Zbierali a čistili, čo videli. Našli aj také odpadky, ktoré na ulicu vôbec nepatria. Veľké vrecia plné odpadu hodili do veľkokapacitných kontajnerov. V parku pred našou školou ich pobúrilo množstvo zahodených ohorkov z cigariet. Keď sa im stredoškoláci smiali, ako po nich zbierajú tento neporiadok, rozhodli sa ich vychovať. Po návrate do školy vyrobili letáky a plagátiky s informáciami, kde patrí odpad. Poprosili pánov riaditeľov týchto škôl o pomoc. Riaditelia im dovolili návštevu študentov. Odovzdali im svoje odkazy a prosby. Študenti i vedenie škôl prisľúbili nápravu.

Celý druhý stupeň tvoril z použitých materiálov. Chceli poukázať na trvalo udržateľný rozvoj a pripomenúť, ako sa ekologicky správať. Maliari stvárnili na ekoplagáty, aký vplyv majú prírodné živly na naše prostredie. Vytvorili z nich clonu pred UV žiarením. Katastrofickú predstavu vytvorili stavbári z Ekodediny budúcnosti. Nikto z nás nechce dopadnúť tak, aby nás pohltil vlastný odpad. Aj stavba domov z odpadov bola ťažká a nestabilná. Ekonávrhári navrhli rôzne modely pre ľudí z Ekodediny, takisto z odpadov, ako ukážku budúceho vývoja módy. Hodnotili sme súčasný stav Zeme. Na zbytky papiera mohol každý vyjadriť za čo je zodpovedný a za čo nie je zodpovedný. Z tých zbytkov sme vytvorili symbolickú Zem, ktorú sme obviazali postavičkami z papiera. Samozrejme použitého. Vyjadrovali nás a našu účasť na zemskom povrchu. Pokúsili sme sa zašiť ozónovú dieru starými látkami a nápadmi, ktoré by ju reálne mohli aspoň zmenšiť. Naučili sme sa jedlá z biopotravín, hlavne zo zeleniny a ovocia. Jedli sme zeleninové nátierky z mrkvy i zeleru. Ochutnali sme ovocný mrkvový šalát s ananásom aj fazuľový so syrom a paradajkami. Zapili sme to banánovým a mrkvovým kokteilom alebo ovocným čajom zo sušeného ovocia. Na záver najkreatívnejšia skupina dostala sladkú výhru - ovocnú tortu s jogurtom. A kto to bol? Výhru získali Ekonávrhári. Boli kreatívni slovom aj návrhmi. Slávnostný nástup bol s módnou prehliadkou a zdravou recepciou pod ochrannou clonou z ekoplagátov. Do symbolickej Zeme sme zapichli svoje odkazy, ktoré sa dajú zhrnúť do jedného: „ Každý si sám musí chrániť svoj domov, svoju Zem.“

P.S Vidieť nás môžete na http://www.regiontv.sk/archiv/2010-04-26/?playVideo=792

Fotodokumentáciu nájdete vo fotoalbume na stránke našej školy.

Z.G ZŠ Zlatá 2 v Rožňave